Informacja z 23 Międzynarodowej Konferencji sieci Szpitali Promujących Zdrowie i Usługi Zdrowotne

cze

W dniach 1-12.6.2015 r. odbyła 23rd International Conference on Health Promoting Hospitals and Health Services „Person-oriented health promotion in a rapidly changing world: Co-production – continuity – new media & Technologies”.

Organizatorami byli Who Collaborating Centre For Health Promotion In Hospitals And Health Services At Ludwig Boltzmann Institut Health Promotion Research (Lbihpr), Vienna, Austria we współpracy z The International Network of Health Promoting Hospitals & Health Services i  WHO-CC, Clinical Health Promotion Centre Bispebjerg & Frederiksberg Hospital, University of Copenhagen, Denmark.

Konferencja, to około 400 uczestników z 35 krajów świata. Najliczniejszą grupę stanowili przedstawiciele z Tajwanu (177), którzy przedstawili wiele interesujących prac. Podczas 4 sesji plenarnych uczestnicy wysłuchali 16 wykładów dotyczących bezpieczeństwa pacjenta, pracowników, systemów ochrony zdrowia i wykorzystania technologii ICT do zarządzania zdrowiem, zasobami ludzkimi, czy też wdrażania usług e-zdrowie, których celem było zwiększenie dostępności, jakości i bezpieczeństwa opieki.

Konferencja pozwoliła na zapoznanie się z 681 wynikami prac, projektami (spośród 900 zgłoszonych). Wygłoszono 141 referatów, uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zapoznania się z wynikami projektów zamieszczonych na 485 plakatach, przedstawionych w dwóch sesjach plakatowych. Tematami wiodącymi przygotowanych prac była promocja zdrowia w szpitalach. W tym szczególne miejsce zajmowała eliminacja palenia tytoniu, promocja zdrowego miejsca pracy dla pracowników ochrony zdrowia, czy też profilaktyki chorób cywilizacyjnych, tj. m.in. cukrzyca, otyłość, demencja. Wiele prezentacji dotyczyło projektów wykorzystujących technologie informacyjne dla zintegrowania opieki, zmniejszenia kosztów, czy też lepszego zarządzania zasobami poprzez wprowadzanie nowych kompetencji personelu ochrony zdrowia – jak zaawansowana praktyka pielęgniarska (APN). Na zainteresowanie zasługuje m.in. projekt dotyczący zmiany zasad żywienia, wprowadzony w jednym ze szpitali, w Szwecji. Na podstawie badań zorganizowano lepsze zarządzanie posiłkami dla pacjentów, zmniejszono ilość wyrzucanego jedzenia i podniesiono poziom odżywienia pacjentów. W efekcie doprowadziło to do zmniejszenia kosztów wydawanych na tego rodzaju usługi i przyniosło korzyści dla poprawy leczenia (lepsze odżywienie pacjentów). Dodatkowo przeszkolono asystentów pielęgniarek w zakresie wspierania pacjentów w wyborze rodzaju posiłku i zachęcaniu do jedzenia.

Innym ciekawym projektem był zaprezentowany, podczas sesji plakatowej, projekt Telepielęgniarstwa realizowany w Finlandii przez pielęgniarki. Pozwala on na dostarczanie usług zdrowotnych do odległych, od ośrodków świadczących opiekę zdrowotną, miejsc kraju. Zespół w składzie: pielęgniarka, pracownik społeczny i dietetyk korzystają z autobusu i dostarczają podstawowe świadczenia, w tym zdrowotne tj. m.in. badanie fizykalne, poradnictwo i doradztwo dotyczące stylu życia, rezerwację wizyt u lekarza, pobieranie badań, zmiany leczenia, pielęgnacji ran, dostarczania sprzętu medycznego, czy realizacji szczepień ochronnych itp. Sprzęt telemetryczny umożliwia także diagnozę lekarską na odległość i ewentualne skierowanie do specjalisty.

W konferencji udział wzięła dr Dorota Kilańska, reprezentująca  Zakład Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie, która wygłosiła referat pt. „Integrated care and e-health in the continuity of care”. Celem wystąpienia było przedstawienie wyników projektu ENS4CARE, który skupiał się na analizie projektów wykorzystujących narzędzia ICT do zapewnienia zintegrowanej opieki oraz opracowaniu przewodnika do rozwijania narzędzi ICT dla zapewnienia bezpiecznej zintegrowanej opieki na poziomie międzynarodowym. W tym celu opracowano model przygotowywania projektów ICT dla zintegrowania opieki, składający się z 4 etapów, który został zaprezentowany podczas konferencji.

Uczestnicy dyskutowali przede wszystkim o możliwościach wykorzystania rozwiązań lokalnych na poziomie międzynarodowym. Dzielili się wiedzą i doświadczeniem niezbędnym dla zmniejszenia nierówności w zdrowiu, kosztów opieki, zapewnienia opieki na wysokim poziomie, dostępnej dla szerokiego grona pacjentów, zgodnie z ich potrzebami. Kolejne spotkanie za rok.

Więcej o informacji na stronie http://www.hphconferences.org/oslo2015.html