Informacja z II Seminarium, pt. „STOP wykluczeniu cyfrowemu w pielęgniarstwie. Elektroniczna dokumentacja medyczna: doświadczenia z wdrażania i wykorzystania Klasyfikacji ICNP(R) w Elektronicznym Rekordzie Pacjenta (EHR) w Polsce”

mar

W dniu 27 marca 2015 r. zakończyło się II Seminarium dotyczące wdrażania międzynarodowego standardu ICNP® do praktyki, pt. „STOP wykluczeniu cyfrowemu w pielęgniarstwie. Elektroniczna dokumentacja medyczna: doświadczenia z wdrażania i wykorzystania Klasyfikacji ICNP® w Elektronicznym Rekordzie Pacjenta (EHR) w Polsce

Patronat Honorowy nad Seminarium objął Minister Administracji i Cyfryzacji.

Sponsorami Seminarium byli: Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia (CSIOZ),  Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Hiszpańska Rada Pielęgniarek i Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Oddział w Łodzi oraz Redakcja czasopisma „Analiza Przypadków w Pielęgniarstwie i Położnictwie”, PZWL.

W spotkaniu udział wzięło ponad 100 pielęgniarek, położnych i gości, z 19 miast w Polsce oraz z za zagranicy. Wysłuchano wykładów 14 prelegentów, dotyczących dobrych praktyk  i problemów z wdrażaniem w podmiotach leczniczych. Wystąpieniom towarzyszyła ożywiona dyskusja i wnioski. Z dużym zainteresowaniem przyjęto wykład Jose Luis Cobos Serranoz – eksperta  w zakresie wdrażania wypisywania recept przez pielęgniarki, przedstawiciela Hiszpańskiej Rady Pielęgniarek, który przedstawił platformę służącą dokumentowaniu praktyki pielęgniarskiej z wykorzystaniem klasyfikacji, także funkcjonalność ułatwiającą pielęgniarkom wypisywanie recept. Umożliwiono wystąpienie osobom niemogącym uczestniczyć osobiście w wydarzeniu. Innowacyjnym dla uczestników była możliwość wysłuchania nagranego wykładu mgr Katarzyny Babskiej, która zaprezentowała praktyczne podejście do implementacji Klasyfikacji ICNP, w oddziale dializoterapii.

Swoimi doświadczeniami z podzieliły się pielęgniarki – liderki wdrażające ICNP do elektronicznej dokumentacji medycznej EDM w podmiotach leczniczych, korzystające z różnych systemów informatycznych. W wystąpieniach zwrócono uwagę na wykluczenie pielęgniarek z możliwości gromadzenia, analizy i udostępniania zdarzeń medycznych w platformie CSIOZ – P1, utrudniające także możliwość zapewnienia praw pacjentom w transgranicznej opiece zdrowotnej  (Dyr. 24/2011/UE). Podkreślano brak przyjaznych rozwiązań dla dokumentowania wykonywanych przez pielęgniarki czynności, zmuszających je do wielokrotnego dokumentowania tych samych informacji w systemie, ręcznego zliczania parametrów wpisywanych w elektroniczny rekord pacjenta, czy też brak możliwości wymiany udokumentowanych danych, powodujących dublowanie dokumentowania w wersji papierowej. Zwracano uwagę na konieczność wypełniania niezliczonej liczby formularzy i trudności z wdrożeniem Rekomendacji Rady ds. e-zdrowia w Pielęgniarstwie przy CSIOZ z 11 września 2013 r., a także wytycznych projektów CSIOZ P1.1 „Podejście do klasyfikacji dla dokumentacji medycznej”, gdzie rekomenduje się stosowanie do wymiany danych o zdarzeniach medycznych słownik ICNP®.

Brak rozwiązań prawnych, w tym zakresie, dyskryminuje rozwój dokumentowania praktyki pielęgniarskiej i utrudnia współpracę z partnerami biznesowymi. Brak jednoznacznych wytycznych prawnych blokuje rozwój informatyzacji ochrony zdrowia i dostępność do informacji o świadczeniach pielęgniarskich.
W dobie malejącej liczby pielęgniarek i nieodpowiedniej, do zapotrzebowania, opieki, rozwiązania dostępne do dokumentowania zdarzeń medycznych dla pielęgniarek są nie do przyjęcia. Zabierają pielęgniarkom czas potrzebny pacjentom. Takim działaniom powinna towarzyszyć świadomość, że zagraża to bezpieczeństwu pacjentów.

Podczas Seminarium zaprezentowano także model pracy z Klasyfikacją ICNP® w praktyce, dydaktyce i nauce oraz sposób tworzenia katalogów jednorodnych diagnoz i interwencji pielęgniarskich dla określonych problemów zdrowotnych. Uczestnicy mogli także zapoznać się z problemami wynikającymi z wdrażania rozwiązań informatycznych przez twórców oprogramowania medycznego i rozwiązaniami przyjaznymi pielęgniarkom dostępnymi w innych krajach UE.
Z inicjatywy prelegentów podjęto działania mające na celu skierowanie listu otwartego do Ministra Zdrowia i Komisji Europejskiej w sprawie wykluczenia pielęgniarek, co do możliwości zapewnienia bezpieczeństwa i ciągłości opieki obywatelom UE.

Dla uczestników zorganizowano także warsztaty dotyczące wdrażania wskaźników jakości opieki pielęgniarskiej, umożliwiających rejestr efektywności pracy pielęgniarek i ich wkład w proces terapeutyczny. Prowadzący zapoznali uczestników z korzystaniem ze skal opracowanych w ramach projektu C-Hobic, finansowanego przez Kanadyjskie Regionalne Ministerstwo Zdrowia, w tym skalami funkcjonalnymi: ADL, IADL, nietrzymania moczu; Oceny bezpieczeństwa: ryzyka upadków, oceny stopnia odleżyn; Objawów klinicznych: bólu, duszności, nudności i zmęczenia; Zaleceń terapeutycznych: gotowości do wypisu. Z tej możliwości skorzystało 43 uczestników Seminarium.

Natomiast w dniach 27 i 28 marca 2015 r., odbyły się warsztaty z zakresu ICNP dotyczących wdrażania międzynarodowego standardu do dokumentowania praktyki, w tym gromadzenia, analizy i udostępniania danych o zdarzeniach medycznych. Przeszkolono z tego zakresu 69 pielęgniarek i położnych.

Informacje i galeria zdjęć na stronie www >>>
Informacje o Seminarium na stronie www >>>
DODATKOWE INFORMACJE o ICNP:

Osoby zainteresowane szkoleniem z zakresu ICNP®, zgłoszenia przyjmuje Fundacja UM w Łodzi;
Kontakt email: anna.rykiert@fumed.pl

WAŻNE
Uprzejmie informujemy instytucje zainteresowane badaniem i rozwojem Klasyfikacji (uczelnie, podmioty lecznicze), że istnieje możliwość podpisania umowy o współpracy w zakresie rozwijania, badania i nauczania, czy też prowadzenia pilotażu Klasyfikacji ICNP ®.

ACBiR ICNP® Łódź, 30 marca 2015 r.