98 Walne Zgromadzenie Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Pielęgniarek (EFN)
W dniach 11-12 kwietnia 2013 r., odbyło się 98 Walne Zgromadzenie Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Pielęgniarek, w którym uczestniczyło ponad 50 uczestników z 20 krajów Europy. Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie reprezentowała D. Kilańska, członek Zarządu EFN, delegat Polskiego Towarzystwa Pielęgniarskiego.
Podczas posiedzenia dzielono się poglądami na temat kluczowych kwestii politycznych, takich jak: ostatnie zmiany w nowelizacji dyrektywy o wzajemnym uznawaniu kwalifikacji zawodowych (dyrektywa 2005/36/WE); ustawicznego rozwoju zawodowego (CPD); studiów pomostowych, które zostaną uruchomione dla Rumunii; Rady Umiejętności UE dla opieki pielęgniarskiej i opieki społecznej. Dzięki bardzo dobrej współpracy członków EFN pielęgniarki z Rumunii uczestniczyły w projekcie realizowanym przez Hiszpańską Radę Pielęgniarek. W czasie ostatnich 2 lat skorzystały one z możliwości nabycia kwalifikacji do nauczania pielęgniarek na poziomie licencjata, co pomoże we wdrożeniu studiów pomostowych w tym kraju. Program kształcenia pomostowego będzie wspierany przez UE. W tym zakresie niemałą pomocą były doświadczenia kształcenia pielęgniarek w tym trybie w Polsce.
Przedstawiciele Rady Europy, Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego (Jurgen Tiedje (European Commission DG Internal Market), Felix Henou (European Parliament Internal Market and Consumer Protection Committee (IMCO) w zamian za Bernadette Vergnaud) i Tamas Kugyela (Council of the European Union – Irish EU Presidency) podzielili się z uczestnikami posiedzenia informacjami na temat proponowanych zmian w Dyrektywie 36/2005/WE w zakresie kształcenia ogólnego przed podjęciem kształcenia w zawodzie, a także kompetencji pielęgniarek określonych w Dyrektywie w art. 31 oraz Europejskiej Karty Zawodowej, a także działań polskiego rządu w zakresie uznania praw nabytych dla pielęgniarek, które ukończyły kształcenie przed wejściem Polski do UE.
Uczestnicy posiedzenia dyskutowali nt. nowego planu pracy EFN na lata 2014-2020. Omówiono także zaangażowanie EFN w projekty UE w celu wspólnego działania pielęgniarek, w Europie, w sprawie jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego w UE, przewidywanych wspólnych działań dotyczących planowania zatrudnienia i „SmartCare?, a także projektu „Tematic Network?, którego celem będzie opracowanie przewodników w zakresie opieki pielęgniarskiej nad przewlekle chorymi.
Posiedzenie EFN to także dobra okazja dla członków EFN, by podzielić się swoimi doświadczeniami w zakresie rozwijaniu pielęgniarstwa w kraju m.in. na poziomie zaawansowanej praktyki (APN) z prawem do diagnozowania (więcej: http://www.ptp.na1.pl/pliki/pdf/PTP_ICN_APN_2010.pdf), wypisywania pielęgniarskich e-recept i działań w zakresie e-zdrowia.
Podjęto także decyzje o powołaniu Europejskiej Fundacji Badań Naukowych w Pielęgniarstwie, która zastąpiła Europejską Grupę Pielęgniarek Badaczy (WENR) funkcjonującą przy WHO do 2011 r. http://www.ptp.na1.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=50&Itemid=59, działania są w trakcie procedowania.
EFN powierzyło przygotowanie 4 Szczytu Bezpieczeństwa Biologicznego „Biosafety Summit” Polskiemu Towarzystwu Pielęgniarskiemu i Hiszpańskiej Radzie Pielęgniarek. Poprzednie spotkania miały miejsce w Madrycie (2010), Dublinie (2011) i Londynie(2012). Planowany termin spotkania to przełom października i listopada 2013 r., miejscem międzynarodowego spotkania pielęgniarek z Europy będzie Warszawa. Dokładne informacje będą udostępnione w późniejszym terminie.
Następne Walne Zgromadzenie EFN odbędzie się w Byłej Jugosłowiańskiej Republice Macedonii, w dniach 26 – 27 września 2013 r..
D. Kilańska
Członek Zarządu EFN
Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Zarząd Główny
Zakład Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie UM w Łodzi
Informacje ogólne
Dziekanat
Informacje dla pracowników
Informacje dla studentów
- Studia podyplomowe DLA OSOBY WYKWALIFIKOWANEJ QUALIFIED PERSON
- Studia podyplomowe ELEMENTY METODOLOGII BADAŃ EMPIRYCZNYCH W MEDYCYNIE I ZASTOSOWANIA STATYSTYKI W BADANIACH BIOMEDYCZNYCH
- Studia podyplomowe TELEMEDYCYNA I TELEOPIEKA-PRAWNE ASPEKTY
- Studia podyplomowe EDUKATOR ZDROWOTNY W ZAKRESIE CUKRZYCY, OTYŁOŚCI I INNYCH CHORÓB PRZEWLEKŁYCH
- Studia podyplomowe ZARZĄDZANIE W SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA Z ELEMENTAMI PRAWA MEDYCZNEGO