Materiały dydaktyczne „Planowanie opieki według międzynarodowego standardu ICNP”
Klasyfikacja ICNP® wersja 2015, tłumaczenie 2013
W plikach znajdują się terminy Słownika w widoku „drzewa terminów” dostępnego w internetowej przeglądarce Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN)
Znaczenie słów kluczowych znajduje się w słowniku ICNP, dostępnym na stronie Pełna wersja Klasyfikacji w j. polskim >>>
Słowa kluczowe dla diagnoz znajdują się w osi pt. „Przedmiot (Focus)” oznaczonej w słowniku literą „F”. Są to terminy podstawowe (primitive). Diagnozy/wyniki pielęgniarskie są przypisane obszarowi zainteresowania pielęgniarki, sklasyfikowanymi w osi „F”. Interwencje „IC” opisane są słowami kluczowymi w osi działania (Actions – „A”).
W słowniku znajdują się dwa terminy o tej samej nazwie. Z tym, że jeden jest terminem podstawowym (prymitywnym) z definicją, a drugi jest tylko określeniem diagnozy/wyniku interwencji.
W drzewie diagnoz/wyników znajdują się diagnozy główne i tzw. „sub-diagnozy”, czyli diagnozy szczegółowe, znajdujące niżej w hierarchii i precyzujące sytuację pacjenta. Przygotowując plan opieki należy koncentrować się na przedmiocie „F” i ustalić co jest problemem. Korzystając więc z Klasyfikacji należy wybierać terminy, które najbardziej odzwierciedlają problemy pacjenta. W przypadku braku terminu, który precyzuje zaobserwowany problem korzystamy z terminu, który najbardziej odpowiada sytuacji.
Metodyka tworzenia planów opieki została opisana w publikacjach dostępnych na stronie www.pp.viamedica.pl, tj.:
- Dorota Kilańska, Milena Staszewska, Natalia Urbanek, i in.: Planowanie opieki według międzynarodowego standardu ICNP® w Podstawowej Opiece Zdrowotnej – studium przypadku, Tom 22, Nr 4 (2014)
- Dorota Kilańska, Milena Staszewska, Natalia Urbanek, i in.: Planowanie opieki według międzynarodowego standardu ICNP® w Podstawowej Opiece Zdrowotnej – studium przypadku jednostki i rodziny. Część II, Tom 22, Nr 4 (2014)
- Dorota Kilańska, Lidia Niemiec, Beata Brosowska: Studium przypadku dziecka z ostrą białaczką limfoblastyczną w czasie chemioterapii. Część I – zastosowanie ICNP® , Tom 23, Nr 1 (2015)
- Dorota Kilańska, Lidia Niemiec, Beata Brosowska: Studium przypadku dziecka z ostrą białaczką limfoblastyczną w czasie chemioterapii. Część II – zastosowanie ICNP® , Tom 23, Nr 1 (2015)
Publikacje ICNP – wykaz
Przykłady planów opieki znajdują się również w czasopiśmie „Analiza przypadków w pielęgniarstwie i położnictwie”
Materiały dydaktyczne „Planowanie opieki według międzynarodowego standardu ICNP ® „, Wersja ICNP® 2015, wg osi terminów.
Pomoce dydaktczne do niekomercyjnego wykorzystania do dydaktyki i nauki można otrzymać po wypełnieniu FORMULARZA . Materiały będą wysyłane pod wskazany adres email. W razie pytań prosimy o kontakt na adres icnp@umed.lodz.pl
1. Internetowe narzędzie wyszukiwania terminów na stronię Międzynarodowej Rady Pielęgniarek
2. Kwestionariusz ankiety dla uczestników szkoleń/warsztatów z zakresu ICNP
3. Wskaźniki jakości opieki Projekt HOBIC – skale oceny z diagnozami ICNP(R)
Informacje ogólne
Dziekanat
Informacje dla pracowników
Informacje dla studentów
- Studia podyplomowe DLA OSOBY WYKWALIFIKOWANEJ QUALIFIED PERSON
- Studia podyplomowe ELEMENTY METODOLOGII BADAŃ EMPIRYCZNYCH W MEDYCYNIE I ZASTOSOWANIA STATYSTYKI W BADANIACH BIOMEDYCZNYCH
- Studia podyplomowe TELEMEDYCYNA I TELEOPIEKA-PRAWNE ASPEKTY
- Studia podyplomowe EDUKATOR ZDROWOTNY W ZAKRESIE CUKRZYCY, OTYŁOŚCI I INNYCH CHORÓB PRZEWLEKŁYCH
- Studia podyplomowe ZARZĄDZANIE W SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA Z ELEMENTAMI PRAWA MEDYCZNEGO