Międzynarodowa Konferencja „Zaawansowana praktyka pielęgniarek i położnych wartością dla pacjenta” 16-17 maj 2024r. Gdańsk

Posted Opublikowane przez Marzena Kalinowska w Aktualności
W dniach 16-17 maja 2024 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyła się Międzynarodowa Konferencja „Zaawansowana praktyka pielęgniarek i położnych wartością dla pacjenta”. Była to pierwsza tego typu konferencja zorganizowana w Polsce, współorganizowana przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych oraz Gdański Uniwersytet Medyczny. Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Ministerstwo Zdrowia oraz Prezydent Miasta Gdańska. Przewodniczącą Komitetu Naukowego Konferencji była prof. Aleksandra Gaworska-Krzemińska (GUMed), a Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego Ewa Molka, Wiceprezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych.
Konferencję otworzyły Minister Zdrowia Izabela Leszczyna oraz prof. dr hab. Agnieszka Zimmermann, Prorektor ds. jakości kształcenia Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele wszystkich Okręgowych Izb Pielęgniarek i Położnych w Polsce. Uniwersytet Medyczny w Łodzi był reprezentowany przez dr hab. n. o zdrowiu prof. UM Ewę Borowiak oraz dr hab. n. o zdrowiu prof. UM Dorotę Kilańską.
Pani Profesor Dorota Kilańska prowadziła I sesję oraz wygłosiła bardzo ciekawy wykład.
Pierwszy dzień konferencji, 16 maja 2024 roku, obejmował trzy sesje tematyczne:
Sesja I: „Strategiczne kierunki rozwoju pielęgniarstwa i położnictwa na świecie”.
Prowadzący: Aleksandra Gaworska-Krzemińska (GUMed), Danielle Lehwald (ICN), Dorota Kilańska (GUMed).
Wygłoszone referaty:
– Margrieta Langrins (Nursing and Midwifery Policy Adviser, WHO) Kierunki strategiczne pielęgniarstwa i położnictwa na świecie.
– Paul de Reave (Secretary General, EFN) APN w Unii Europejskiej – Mapa drogowa EFN  w kierunku Zaawansowanej Praktyki Pielęgniarskiej (APN).  proszę o zamieszczenie na stronie Oddziału Pielęgniarstwa i Położnictwa informacji dotyczącej XI Konferencji Naukowo-Szkoleniowej Medycyny Integracyjnej.