Posiedzenie Rady Narodowych Reprezentantów (CNR) i 25 Kongres Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN).
W dniach 17-23 czerwca, w Seulu (Korea Południowa) odbyło się posiedzenie Rady Narodowych Reprezentantów (CNR) i 25 Kongres Międzynarodowej Rady Pielęgniarek (ICN).
Podczas 2 dni obrad CNR przyjęło m.in. zmiany do Konstytucji ICN, podjęło decyzję o dalszym wspieraniu rozwoju ICNP(R) i działaniach na rzecz pozytywnego środowiska pracy (PPE) na świecie. Efektem jest m.in. stanowisko ICN i WHO na temat współdziałania w zakresie zasobów ludzkich na świecie i podpisany przez WHO i EFMMNA (Europejskie Forum Stowarzyszeń Pielęgniarek i Położnych) protokół ustaleń (Memorandum of Understanding), którego celem jest wzmocnienie pozycji pielęgniarek w strukturach WHO.
Uroczyste otwarcie Kongresu ICN miało miejsce dniu 19 czerwca, w Parku Olimpijskim w Seulu. Tematem przewodnim tegorocznego Kongresu było „Global Citizen, Global Nursing”.
W ceremonii otwarcia uczestniczyło 12 000 pielęgniarek z 112 krajów świata, w samym Kongresie natomiast ponad 7000 pielęgniarek, w tym także z Polski (dr D. Kilańska z UM w Łodzi). Uroczystość otwarcia Kongresu zaszczyciła m.in. Dyrektor Generalny WHO – dr Margaret Chan, Prezydent Republiki Płd. Korei – Park Guen-hye i wiele innych ważnych osobistości i przywódców Korei Płd., czy ministrów.
Kongres to przede wszystkim wymiana wyników badań, doświadczeń, wiedzy i informacji, możliwość nawiązywania kontaktów i współpracy międzynarodowej pielęgniarek z całego świata. Udział w Kongresie to możliwość wysłuchania wykładów ekspertów, które odbywają się w sesjach głównych (17). W 116 sesjach towarzyszących zaprezentowano 400 zgłoszone abstraktów. Kongres to także 42 sympozjów oraz debata z przedstawicielami Banku Światowego na temat zasobów niezbędnych dla osiągnięcia wskazanych przez ONZ „Celów Zrównoważonego Rozwoju”. Do prezentacji zaakceptowano także 424 plakatów, które zaprezentowano w dwóch sesjach. W tegorocznym kongresie uczestnicy mieli możliwość wyboru spośród 11 tematów zaprezentowanych w 400 prezentacjach na 116 sesjach. Kongres stwarza także możliwość udziału w spotkaniach członków 11 sieci pielęgniarskich, zainicjowanych przez ICN dla wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy ekspertami z różnych krajów takich, jak Telenursing, Advance Nursing Practice (APN), czy też Disaster Nursing. Odbyła się też uroczysta sesja dotycząca Międzynarodowej Klasyfikacji Praktyki Pielęgniarskiej (ICNP(R)).
W 2015 r. roku minęło 25 lat od kiedy ICN podjęła decyzję o rozwijaniu nowej klasyfikacji praktyki pielęgniarskiej, niezbędnej do gromadzenia i analizy i udostępniania danych o pielęgniarstwie. Z tej okazji odbyła się specjalna sesja z udziałem Zarządu Dyrektorów ICN i przedstawicielami Centrów ICNP(R). W spotkaniu Konsorcjów ICNP(R) Akredytowane przez ICN Centra Badania i Rozwoju ICNP(R), w tym przy UM w Łodzi, przedstawiały raporty z aktywności, dyskutowały o problemach związanych z wdrażaniem Klasyfikacji do praktyki. Przedstawicielem UM w Łodzi była dr Dorota Kilańska, która została zaproszona do wygłoszenia wykładu w sesji głównej „Aging: the time they are changing … Fast”, tematem wystąpienia było „The increasing challenge of dementia. Sesji towarzyszyła dyskusja dotycząca roli pielęgniarek w dostarczaniu opieki starzejącej się populacji – pacjentom i ich rodzinom i niesienia pomocy w radzeniu sobie z demencją.
Dużym powodzeniem cieszyły się sesje dotyczące e-zdrowia (eHealth) i Telepielęgniarstwa, gdzie pokazywano rozwiązania z wdrażania nowych zagadnień w pielęgniarstwie. Prezentowano na nich wyniki badań, wdrażane innowacje i dzielono się doświadczeniem z tego procesu. W czasie sesji dotyczące zdrowia przedstawicielka UM w Łodzi przedstawiła referat będący wynikiem oceny implementacji ICNP(R) w uczelniach kształcących pielęgniarki w Polsce „Current polish status for ICNP(R) implementation into the first and second level of nursing education”.
Kongres to również spotkania studentów, doktorantów dyskutujących o współpracy. W tegorocznym spotkaniu uczestniczyło 800 studentów z 29 krajów. Tematem spotkania było: Global Nursing Education- Challenges for Change. Studenci dzielili się ideami dotyczącymi m.in. standardów edukacji, omawiano też przyszłość edukacji pielęgniarek. Kolejny Kongres ICN połączony z wyborami władz, odbędzie się w Barcelonie (Hiszpania), w czerwcu 2017 r. pod tytułem „Nurses at the forefront integrating practice, science, knowledge and equity to serve people”.
dr D. Kilańska Zakład Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie UM w Łodzi
Informacje ogólne
Dziekanat
Informacje dla pracowników
Informacje dla studentów
- Studia podyplomowe DLA OSOBY WYKWALIFIKOWANEJ QUALIFIED PERSON
- Studia podyplomowe ELEMENTY METODOLOGII BADAŃ EMPIRYCZNYCH W MEDYCYNIE I ZASTOSOWANIA STATYSTYKI W BADANIACH BIOMEDYCZNYCH
- Studia podyplomowe TELEMEDYCYNA I TELEOPIEKA-PRAWNE ASPEKTY
- Studia podyplomowe EDUKATOR ZDROWOTNY W ZAKRESIE CUKRZYCY, OTYŁOŚCI I INNYCH CHORÓB PRZEWLEKŁYCH
- Studia podyplomowe ZARZĄDZANIE W SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA Z ELEMENTAMI PRAWA MEDYCZNEGO