XV Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Pielęgniarka – dziecko – rodzina”
W dniach 17-18 kwietnia 2015 r. w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej (PWSZ) w Ciechanowie odbyła się XV Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa „Pielęgniarka – dziecko – rodzina”. Od 2011 r. konferencji patronuje dr n. med. Janina Fetlińska – nauczyciel akademicki i senator RP, która zginęła 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
Głównymi organizatorami konferencji były Zakład Pielęgniarstwa Klinicznego i Kształcenia Podyplomowego Wydziału Ochrony Zdrowia i Nauk Humanistycznych PWSZ oraz Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Ciechanowie. Współorganizatorami były lokalne organizacje (Europejskie Towarzystwo Rozwoju Kompetencji Społecznych im. Johna Deweya, Fundacja Pomocy Osobom Niepełnosprawnym i Ich Rodzinom „Lepsze jutro” i Klub Absolwenta Pielęgniarstwa przy WOZiNH PWSZ w Ciechanowie) oraz Polskie Towarzystwo Historii Medycyny i Farmacji.
Wstępem do konferencji były wartościowe warsztaty, tradycyjnie przybliżające uczestnikom problematykę praktyki pielęgniarskiej w wybranym jej aspekcie. Tegoroczne warsztaty poświęcono dwóm tematom: „Pielęgniarka autorką? Jak przygotować artykuł do publikacji w czasopiśmie naukowym” (dr hab. n. o zdr. Joanna Gotlib – kierownik Zakładu Dydaktyki i Efektów Kształcenia Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz dr n. farm. Mariusz Panczyk) oraz „Roszczeniowy pacjent czy błąd pielęgniarki? Odpowiedzialność prawna i zawodowa” (mgr Aleksander Zarzeka).
Uroczystą sesję inauguracyjną uświetnił wykład prof. dr hab. med. Bożeny Cukrowskiej z Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie, poświęcony chorobom cywilizacyjnym XXI wieku w pediatrii. Tematyka konferencji obejmowała zagadnienia związane z pediatrią oraz rolą pielęgniarki w opiece nad dzieckiem. Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania w czasie sesji tematycznych 56 referatów oraz zapoznania się z 66 posterami w sesji plakatowej.
We gronie prelegentów znalazły się przedstawicielki Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Dr n. med. Anna Cisińska, która wzorem lat ubiegłych była czynną uczestniczką wspomnianej konferencji, w tegorocznej edycji przedstawiła referat „Cukrzyca wśród uczniów – wyzwanie dla pielęgniarki szkolnej”. Dr n. med. Monika Brucka – Stempkowska zaprezentowała pracę „Zrozumienie starości w kontekście narastającego procesu demograficznego starzenia się społeczeństwa”. Możliwość czynnego uczestnictwa w opisanym wydarzeniu przyczyniła się do promocji działalności naukowej jednostki w skali ogólnopolskiej.
Konferencja skupiła grono ekspertów, zajmujących się szeroko pojętą tematyką kształcenia zawodowego pielęgniarek oraz pielęgniarstwa pediatrycznego, co stworzyło okazję do doskonalenia kompetencji i wymiany doświadczeń. Należy ocenić wysoko inicjatywę organizatorów, którzy dołożyli wszelkich starań, aby przedsięwzięciu nadać odpowiednią rangę pod względem naukowym i merytorycznym.
Dr n. med. Anna Cisińska
Dr n. med. M. Brucka-Stempkowska
Zakład Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie
Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
Informacje ogólne
Dziekanat
Informacje dla pracowników
Informacje dla studentów
- Studia podyplomowe DLA OSOBY WYKWALIFIKOWANEJ QUALIFIED PERSON
- Studia podyplomowe ELEMENTY METODOLOGII BADAŃ EMPIRYCZNYCH W MEDYCYNIE I ZASTOSOWANIA STATYSTYKI W BADANIACH BIOMEDYCZNYCH
- Studia podyplomowe TELEMEDYCYNA I TELEOPIEKA-PRAWNE ASPEKTY
- Studia podyplomowe EDUKATOR ZDROWOTNY W ZAKRESIE CUKRZYCY, OTYŁOŚCI I INNYCH CHORÓB PRZEWLEKŁYCH
- Studia podyplomowe ZARZĄDZANIE W SYSTEMIE OCHRONY ZDROWIA Z ELEMENTAMI PRAWA MEDYCZNEGO