Międzynarodowa konferencja „Beliańskie Dni Pielęgniarstwa. Pielęgniarstwo bez granic”

Posted Opublikowane przez Kamil Kostelecki w Aktualności, Aktualności Pracowników, Komunikaty (dla Studentów)
paź

W dniach 16 – 17 października 2014 r. na Słowacji odbyła się IV Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Beliańskie Dni Pielęgniarstwa. Pielęgniarstwo bez granic”. Miejscem obrad było Sanatorium Tatranská Kotlina położone w mieście Vysoké Tatry. Głównymi organizatorami konferencji byli Słowacka Izba Pielęgniarek i Położnych, Regionalna Izba Pielęgniarek i Położnych Vysoké Tatry, Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, Sanatorium Tatranská Kotlina, Wydział Nauk o Zdrowiu Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberku, Słowacka Izba Ratowników Medycznych oraz Kolegium Politechniki Jihlava. W komitecie naukowym znaleźli się m.in.: prof. Lukáš Kober, mgr Danka Halečková,  mgr Ivana Harvanová, prof. Katarína Kovalčíková,  mgr Wojciech Nyklewicz.

Uroczystą sesję inauguracyjną uświetnił wykład dr n. med. Grażyny Rogali-Pawelczyk, która zaprezentowała wykład pt.: „Samorząd zawodowy pielęgniarek i położnych w kreowaniu polityki zdrowotnej państwa”.

Tematyka konferencji obejmowała zagadnienia związane z agresją, komunikacją, higieną psychiczną oraz rolą pielęgniarki w opiece zdrowotnej. Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania podczas trwania sesji tematycznych w ciągu 2 dni 34 referatów oraz 21 posterów w sesji plakatowej.

W trakcie konferencji referaty wygłosiło 17 prelegentów z Polski: A. Bińkowska (Problem agresji wobec pielęgniarek – analiza zjawiska), J. Borgosz (Wpływ agresji pacjenta na zachowanie personelu izby przyjęć), B. Gugała (Problemy zdrowotne rodziców dzieci niepełnosprawnych – wstępne doniesienia), D. Gutkowska (Poziom wiedzy pracowników wybranych zakładów pracy na temat raka jelita grubego), B. Kupczak-Wiśniowska (Znacznie higieny psychicznej w odniesieniu do trudnych sytuacji związanych z wykonywaniem zawodu pielęgniarki), M. Lewicka (Optymizm a operacje ginekologiczne), B. Lubińska – Żądło (Agresja pacjentów a wypalenie zawodowe personelu medycznego), R. Mroczkowska (Mobbing jako klęska profesjonalizmu zawodowego pielęgniarek i położnych w kontekście zasad etyki zawodowej), W. Nyklewicz (Komunikacja – spoiwo zespołu terapeutycznego), B. Serzysko (Czynniki indywidualne i organizacyjne sprzyjające występowanie mobbingu w podmiotach działalności leczniczej), M. Śniegocka (Rola pielęgniarki oddziału intensywnej terapii w opiece nad dawcą narządów i jego rodziną), S. Talaga (Cukrzyca typu 2 w podeszłym wieku),  T. Wadas (Postawy pielęgniarek wobec umierania i śmierci), K. Wawros (Zaburzenia niepożądane w pracy pielęgniarki anestezjologicznej na bloku operacyjnym-okołooperacyjna karta kontrolna), M. Wojciechowska (Wpływ prawidłowej komunikacji na pracę w zespole terapeutycznym).

We wspomnianym gronie – prelegentów znalazły się przedstawicielki Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dr n. med. Monika Brucka – Stempkowska, która zaprezentowała prace pt.: 1. Choroba Parkinsona, przyczyną izolacji społecznej – zakres i charakter pomocy pielęgniarskiej udzielanej rodzinie, 2. Dylematy etyczne, rola psychiki i statystyka w ogólnie pojętej niepłodności, dr n. med. Anna Cisińska przedstawiła prace pt.: 1. Choroby dzieci w świetle wyników badań lekarzy szkolnych w okresie II Rzeczypospolitej, 2. Rola pielęgniarki szkolnej w świetle obowiązujących przepisów.

Konferencja była okazją nie tylko do zaprezentowania nowości w pielęgniarstwie, ale przede wszystkim wymianą myśli i doświadczeń słowackich, polskich i czeskich pielęgniarek. Należy ocenić wysoko inicjatywę organizatorów, którzy dołożyli wszelkich starań, aby przedsięwzięciu nadać odpowiednią rangę pod względem naukowym i merytorycznym.

Dr n. med. Anna Cisińska
Zakład Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie