Międzynarodowa konferencja „Beliańskie Dni Pielęgniarstwa. Pielęgniarstwo ponad granicami”

Posted Opublikowane przez Kamil Kostelecki w Aktualności Pracowników, Komunikaty (dla Studentów)
lis
13

W dniach 8-9 listopada 2012 r. na Słowacji odbyła się III Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „Beliańskie Dni Pielęgniarstwa. Pielęgniarstwo ponad granicami”. Miejscem obrad było Sanatorium Tatranská Kotlina położone w mieście Vysoké Tatry.

Głównymi organizatorami konferencji byli Słowacka Izba Pielęgniarek i Położnych, Regionalna Izba Pielęgniarek i Położnych Vysoké Tatry, Sekcja Pielęgniarstwa w Gruźlicy i Chorobach Płuc, Małopolska Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych w Krakowie, Sanatorium Tatranská Kotlina, Wydział Nauk o Zdrowiu Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberku oraz Południowoczeski Uniwersytet w Czeskich Budziejowicach. W komitecie naukowym znaleźli się: dr Lukáš Kober z Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberku – przewodniczący Regionalnej Izby Pielęgniarek i Położnych  Vysoké Tatry (Słowacja), mgr Danka Halečková – pielęgniarka naczelna Sanatorium Tatranská Kotlina (Słowacja), dr Mariana Magerčiaková z Katolickiego Uniwersytetu w Ružomberku, dr n. med. Mariola Głowacka z Collegium Medicum w Bydgoszczy, mgr Wojciech Nyklewicz z Fundacji Rozwoju Pielęgniarstwa Polskiego w Warszawie oraz mgr Jaroslav Pekara z Południowoczeskiego Uniwersytetu w Czeskich Budziejowicach (Czechy). Tematyka konferencji obejmowała zagadnienia związane z historią pielęgniarstwa, kształceniem pielęgniarek oraz pielęgnacją dorosłych i dzieci w różnych jednostkach chorobowych głównie układu oddechowego.

Uroczystego otwarcia konferencji i powitania uczestników dokonał dr Lukáš Kober.  Następnie głos zabrali między innymi: mgr Beata Cholewka – Dyrektor Departamentu Pielęgniarek i Położnych Ministerstwa Zdrowia, dr n. med. Grażyna Rogala-Pawelczyk – Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych oraz mgr Wojciech Nyklewicz  – przedstawiciel Fundacji Rozwoju Pielęgniarstwa Polskiego.

Uczestnicy konferencji mieli możliwość wysłuchania podczas trwania sesji tematycznych w ciągu 2 dni  40  referatów. W trakcie konferencji referaty wygłosiło 12 prelegentów z Polski: B. Cholewka (Zmiany legislacyjne w zakresie pielęgniarstwa w Polsce), M. Głowacka, I. Górecka (Efektywność treningu aktywnego leczenia farmakologicznego pacjentów psychicznie chorych jako wyznacznik ról pielęgniarki), M. Głowacka, J. Malik (Mundur pielęgniarski jako czynnik determinujący wizerunek pielęgniarki), D. Gutkowska, B. Gugała, A. Iwanicka-Maciura, J. Kołodziej (Postawy rodziców wobec szczepień ochronnych stosowanych u dzieci), A. Iwanicka-Maciura, L. Maciura, B. Gugała, D. Gutkowska (Przegląd rozwiązań telemedycznych w pielęgniarstwie),    J. Kowalik (Ocena jakości życia chorych na Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc), R. Mroczkowska, B. Serzysko (Problemy pielęgnacyjne chorych po operacji przeszczepiania płuc), G. Rogala-Pawelczyk (Koncepcja zdrowia publicznego a rozwój pielęgniarstwa w Polsce), H. Starosolska, W. Kołodziej (Kształcenie przeddyplomowe pielęgniarek w województwie śląskim w latach 1946-1977), J. Witanowska, J. Patyna (Próba oceny wiedzy rodziców dzieci chorych na gruźlicę w zakresie opieki), M. Wojciechowska (Wpływ edukacji zdrowotnej na jakość życia chorego z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Płuc).

We wspomnianym gronie – prelegentów znalazła się również przedstawicielka Zakładu Pielęgniarstwa Społecznego i Zarządzania w Pielęgniarstwie Uniwersytetu Medycznego w Łodzi dr n. med. Anna Cisińska, która wygłosiła referat pt. „Migracje pielęgniarek w XX w.”. W swoim wystąpieniu przedstawiła główne przyczyny migracji pielęgniarek (historyczno-polityczne, edukacyjne, ekonomiczne, ideologiczne, rodzinne) oraz ich uwarunkowania. Tematyka migracji pielęgniarek w ujęciu historycznym oraz historyczno-socjologicznym jawi się jako frapujący obszar badawczy, wnoszący wartościowe treści do powszechnej historii pielęgniarstwa, które pozostaje cennym źródłem inspiracji.

W ramach konferencji na zakończenie pierwszego dnia obrad zaprezentowano film fabularny pt. „Florence Nightingale”. W piątek zaś  odbyło się wręczenie odznaki Białe Serce pielęgniarkom i położnym z regionu Vysoké Tatry za ich długoletnią i wyróżniającą się pracę. Odznaka Białe Serce to wyróżnienie za wyjątkowy charakter opieki, wiedzy i humanizmu, które wypełniają ducha pracy.

Konferencja była okazją nie tylko do zaprezentowania nowości w pielegniarstwie, ale przede wszystkim wymianą myśli i doświadczeń słowackich, polskich i czeskich pielęgniarek.
Należy ocenić wysoko inicjatywę organizatorów, którzy dołożyli wszelkich starań, aby przedsięwzięciu nadać odpowiednią rangę pod względem naukowym i merytorycznym.

Anna Cisińska